Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого
Що нового?
Місце
Тема
14-06-2009       Володимир       ЧИ ПОБАЧИТЬ СВІТ ЕНЦИКЛОПЕДИЧНЕ ВИДАННЯ „ІСТОРІЯ МІСТ І СІЛ УКРАЇНИ”? В ТЕРНОПОЛІ ПРОЦЕС РОЗПОЧАВСЯ
12 червня в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка Національна спілка краєзнавців України за участі науковців та представників громадськості провела нараду „Концептуальні засади організаційно-методичної роботи з підготовки енциклопедичного видання „Історія міст і сіл України”.
Голова Національної спілки краєзнавців України, академік НАН України, Герой України Петро Тимофійович Тронько в доповіді „Історія міст і сіл України”: досвід і нагальні проблеми видання” зокрема відзначив: „Після виходу в світ останнього 26 тому „Історія міст і сіл Української РСР” – Кримська область минуло 25 років. За цей час у нашій країні відбулися великі зміни. Вісімнадцять років тому Україна стала суверенною, незалежною державою. Триває величезний процес відродження духовності й історичної пам’яті народу. В розпорядженні Президента України „Про забезпечення комплексного розвитку малих міст України” Кабінетові Міністрів України доручено „забезпечити підготовку за участю Національної Академії наук України дослідження і видання енциклопедичного, багатотомного збірника „Історії міст і сіл” у новій редакції. Підготовка „Історії міст і сіл УРСР” у 26 томах в той нелегкий час – це був подвиг науковців і краєзнавців. Вона була відзначена Державною премією СРСР в галузі науки.
Підготовку повного правдивого, об’єктивного літопису історії міст і сіл України ми розпочинаємо не на порожньому місці. В архівах та бібліотеках зберігаються десятки тисяч матеріалів і документів про історію наших міст і сіл, розробки, інструкції, наукові розвідки, що залишили нам у спадок попередники. Тож опираємося на досвід 1960–70-х років”.
Директор Інституту історії України НАН України, академік НАН України Валерій Смолій у доповіді „Історія міст і сіл України”: актуальність видання в сучасних умовах” наголосив на історичному об’єктивізмі видання та про те, що воно має стати об’єднавчим для всієї України.
У інших виступах ішлося також про створення обласних і районних робочих груп, пошук коштів на видання, створення концепції, потребу використання архівних джерел і т. д.
Заступник голови ТОО НСКУ, виконувач обов’язків керівника-наукового редактора „Тернопільського Енциклопедичного Словника” Віктор Уніят у доповіді на тему „З досвіду дослідження історії міст і сіл Тернопільської області” відзначив: „Редакційно-видавнича група „Тернопільського Енциклопедичного Словника” (першої реґіональної універсальної енциклопедії в Україні) вже видала 3 томи видання, від літер “А” до „Я”, де серед інших гасел (статей) коротко представлені всі населені пункти краю, до кінця року робоча група завершить роботу над 4-м (додатковим) томом. Ми вже понад рік виношуємо проект перевидання „Історія міст і сіл України. Тернопільська область”. Відповідно підготували проекти концепції видання, положення, схему статті про населений пункт, для зразку, статтю про одне зі сіл області, проект обласної редакційної групи видання та робочої групи з підготовки статті про Тернопільську область. Відповідно Постійна комісія Тернопільської обласної ради з питань духовності, культури, свободи слова та інформації схвалила наше звернення щодо видання „Історія міст і сіл України. Тернопільська область”.
Новим проектом також зацікавився голова обласної ради Олексій Кайда під час зустрічі із в. о. керівника-наукового редактора „ТЕС” Віктором Уніятом та головним науковим редактором Богданом Мельничуком. Тобто є надія, що на одній із найближчих сесій питання буде винесене на розгляд депутатського корпусу. До 1 вересня цього року намічено створити районні, міські, селищні, сільські робочі групи, а до 1 січня 2010 року ми отримаємо для опрацювання статті. Крім того, в нас зібраний величезний архів матеріалів, тематичні добірки газетних статей, діаспорна література, нові наукові видання. Також використаємо фонди Державного архіву Тернопільської області, обласного краєзнавчого музею та Центрального Державного історичного архіву в м. Львів. До речі, проблем щодо співпраці з архівами в нас ніколи не виникало, директор ДАТО Б. Хаварівський завжди йшов нам назустріч. Зрозуміло, опиратимемось і на всебічну допомогу науковців. Згідно з концепцією майбутнього видання „Історія міст і сіл України. Тернопільська область” воно має побачити світ у 3-х томах, 700 сторінок кожен”.
Віктор Уніят передав напрацювання Тернопільщини голові Національної спілки краєзнавців України, Героєві України Петрові Троньку.
 
Всі мистецькі новини   Що нового?

Пошук на сайті

Що маємо