Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого
Що нового?
Місце
Тема
14-01-2014       Денис Мамчик       “Шевченкіана Михайла Гаврилка” - нова книга у серії "Видатні українці"
27 грудня 2013 р. у бібліотеці Історичного клубу “Холодний Яр” у серії “Видатні українці” вийшла нова книжка Романа Коваля  - “Шевченкіана Михайла Гаврилка”

У книзі розповідається про першу в історії української культури шевченкіану, яку на початку ХХ століття створив Михайло Гаврилко. Упродовж 20 літ він увічнював Кобзаря в погруддях, пам’ятниках, барельєфах, горельєфах, портретах, плакетках, медальйонах, листівках та у слові. Шевченкіану Гаврилко творив у несприятливих умовах революційного підпілля, тюрем, еміграції, війни 1914 – 1918 рр. та російської окупації 1919 – 1920 років.

“Се наче квінтесенція Шевченкової поезії, ще закоханої в минувшинї і не зневіреної в її велич” – цю думку історика мистецтва Миколи Голубця винесено в епіграф видання.
Імперці знищили значну частину робіт Гаврилка, а самого живцем спалили в топці локомотива на станції Полтава восени 1920 року. На його ім’я було накладене табу, тож не дивно, що про Гаврилка не знали ні історики, ні мистецтвознавці, ні державні діячі. Понад століття ім’я видатного митця-воїна залишалося “широко невідомим” навіть у колах української інтелігенції.

У передмові до видання проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців зазначив: “Шевченкіана Михайла Гаврилка” – нова монографічна наукова розвідка Романа Коваля, відомого дослідника Української національно-визвольної боротьби XX століття, автора численних праць про важливі сторінки військової історії України. Тематично вона кореспондує з одним із фрагментів більшої книги автора – “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею”, яка вийшла друком 2011 року й викликала значний суспільний резонанс та схвальну оцінку професійної наукової думки. Нова книга набула самодостатньої змістовної конфігурації, з якою історичний і культуротворчий образ Михайла Гаврилка розкривається в усій поліфонії його почувань, поривів, алегоричних “моделювань” візії України в дзеркалі національного Пророка. Авторська методологія має адресний (щодо тематики) характер і дозволяє в адекватний спосіб розкрити унікальність постаті Михайла Гаврилка – і як широкоформатної індивідуальності, і як автора власної шевченкіани.

У виданні вміщено також рецензії Ігоря Калинця, Емми Бабчук, Василя Шкляра та Романа Яціва на працю Романа Коваля “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею”, яку Асоціація українських письменників висунула на здобуття Національної премії ім. Тараса Шевченка 2014 року.

Шевченкіана Михайла Гаврилка
 
Всі мистецькі новини   Що нового?

Пошук на сайті

Що маємо