Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого

Кадебістський погром 1972-го. Судова розправа над "шестидесятниками"


Сподівання компартійної верхівки СРСР на те, що арешти опозиційної української інтелігенції в серпні-вересні 1965 р. та судові вироки 1966 р. стануть застереженням адептам національно-визвольного руху, виявилися марними. Ті, хто встиг повернутися з концтаборів, після контактів із політв’язнями старшої генерації – членами ОУН і колишніми вояками УПА – ще більше утвердилися в думці щодо необхідності боротьби з тоталітарним режимом.
 

Алла Горська - українська художниця, правозахисниця, одна з лідерів "шестидесятників"


Під час "хрущовської відлиги" Алла Горська активно включилася в процес нацiонального вiдродження, який охопив молодшi поколiння творчої iнтелiгенцiї Києва на початку 1960-х рокiв. Вирiсши в зросiйщенiй сiм'ї, вона свiдомо перейшла на українську мову спiлкування.
 

Василь ОВСІЄНКО. ПРАПОР НАД КИЄВОМ


Уночі проти 1 травня 1966 року над будинком Київського інституту народного господарства в Києві (нині Київський національний економічний університет) замість червоного прапора з’явився жовто-синій. Очевидний розрахунок сміливців, які його вивісили, був такий: тут, на Брест-Литовському проспекті, біля заводу “Більшовик”, вранці шикуватимуться колони робітників і студентів, щоб рухатися до Хрещатика на першотравневу демонстрацію.
 

Василь Стус


 

В'ячеслав Чорновіл - ПРОВІСНИК ДУХОВНОЇ СВОБОДИ


Рік 1967 … Могутня радянська імперія, з притаманною їй помпезністю, відзначала 50-річчя жовтневого перевороту, з легкої руки кремлівських ідеологів названого Великою Жовтневою революцією. Шпальти партійної преси буквально рясніли безкінечними рапортами, парадними репортажами з місць про рейдові перемоги окремих колективів, творчі здобутки науковців і митців, громіздкими теоретичними статтями про переваги соціалістичного способу життя. Впевнитись в поступальному розвитку радянської держави справжньому тріумфі демократії, повному і остаточному вирішенню національного питання у великій багатонаціональній державі мали і численні зарубіжні делегації, яким за будь-яку ціну намагалися подати вміло сервіроване бажане за дійсне.

Саме на тіл цих урочистих маршів і побачила світ книга тридцятирічного журналіста В'ячеслава Чорновола. ЇЇ автор аж ніяк не скидався на одвічного ворога всевладної системи. Біографія літератора була схожа на біографію сотень його ровесників, які піднімали з повоєнних руїн українські міста і села, освоювали цілину, зводили промислові гіганти.

 

Григорій Кочур


 

Дмитро Квецко


 

Документи українського правозахисного руху


 

Іван Гель - скромна, віддана Богові й Україні людина


Я не ставлю собі за мету в цій публікації окреслити всю багатогранну діяльність великого українця, правозахисника, багатолітнього політв’язня, полум’яного публіциста, талановитого оратора, вмілого організатора й політика. Хочу тільки наголосити, що ця скромна, віддана Богові й Україні людина була знаряддям Божих рук для виводу з підпілля та легалізації УГКЦ.
 

Капітан міліції Михайло Дяк - автор резонансних національно–патріотичних акцій в шістдесяті роки


Резонансні національно–патріотичні акції, здійснені дільничним інспектором міліції в шістдесяті роки минулого століття на теренах Галичини і в Києві, для «розквітлої» радянської системи були громом серед ясного неба.
 

Клуби творчої молоді (КТМ)


Центром шістдесятників став Клуб творчої молоді (КТМ) в Києві. Він був заснований у 1960 році (формально під егідою міського комітету комсомолу). При клубі організувалися секції кіно, театральна, письменницька, художня, музична. Театральна секція перетворилася на неофіційний «Другий український театр», а при музичній організували перший у Києві джазовий ансамбль. КТМ став найулюбленішим місцем зустрічей нової генерації інтелігентів
 

Леопольд Ященко та хор «Гомін»


Незважаючи на пильний нагляд спецслужб, хор Леопольда Ященка, що прибрав назву «Гомін», співав майже виключно українські народні пісні, вперто обминаючи увагою «радянський фольклор» та пісні про партію, без яких не міг існувати жоден легальний співочий колектив.
 

Микола Руденко


 

Надія Світлична


 

Олекса Тихий


 

Опанас Заливаха. Зв’язок між земним та небесним


Опанас Заливаха належить до людей, котрі спостерігають. На перший погляд, невиразну деталь він може ввести у світоглядний контекст. Небо і Земля — єдине ціле. Символ єднання належить будням: листопадові, зливі, птахам... Деякі його картини творять алюзію неконтрольованого світу Орвела, де за всім живим стежить державне око.
 

Петро Григоренко. До 100-річчя народження


Починаючи з 1968 Григоренко ініціював дискусії про необхідність надати дисидентському рухові, що виникав, організаційної форми. Був гарячим прихильником створення правозахисного комітету, ідея якого була реалізована у формі створення Ініціативної групи захисту прав людини в СРСР уже після його арешту.
 

Про сумських буржуазних націоналістів періоду побудови світлого майбутнього


Їх називали буржуазними націоналістами, дисидентами, шестидесятниками, ворогами радянської влади. І лише за те, що вони любили свій край, свою мову, шанували історію і не забували про її чорні плями. Вони не могли мовчати, коли навкруги коїлось безглуздя. Микола ДАНЬКО, Геннадій ПЕТРОВ, Михайло ОСАДЧИЙ, Юрій ЦАРИК, Анатолій СЕМЕНЮТА… Цих людей більшість із сумської творчої інтелігенції пам’ятає, шанує, вклоняється. А були часи, коли їх викреслювали з буття, таврували, зводили з розуму.
 

Світлана Кириченко. ЛЮДИ НЕ ЗІ СТРАХУ


мій 1972-й і далі (фраґмент)
 

СВІТЛИЧНИЙ ІВАН ОЛЕКСІЙОВИЧ


Критик, літературознавець, поет, перекладач. Духовний лідер і ідеолог національно-демократичного руху 60-70-х років. Один з найактивніших розповсюджувачів самвидаву.
 

СОКУЛЬСЬКИЙ ІВАН ГРИГОРОВИЧ


(нар. 13.06.42, с. Червоноярське, Синельниківського р-ну, Дніпропетровської обл. - п. 22.06.92, м. Дніпропетровськ.)Поет, правозахисник, член Української Гельсінкської групи (УГГ)
 

Український національний фронт (УНФ)


Однією з яскравих сторінок історії опору радянському тоталітарному режиму є діяльність Українського національного фронту (УНФ). Унікальність УНФ полягає у спадкоємності національної боротьби і водночас наявності конкретної, розгорнутої політичної програми, конкретних завдань і кроків до реалізації цілей, чого з часів ОУН-УПА не було. На відміну від усіх попередніх підпільних організацій, УНФ перший виробив програму, яка не базувалась ані на принципах марксизму-ленінізму, як УРСС, ані на засадах інтегрального націоналізму, як, скажімо, УНК. В основу програми УНФ покладені демократичні принципи свободи й рівності, вона охоплювала всі сфери суспільного життя. УНФ – перша підпільна організація, яка мала постійне періодичне видання “Воля і Батьківщина”.
 

Української Гельсінської Групи - перша за радянських часів правозахисна організація


9 листопада виповнилося 30 років від створення Української Гельсінської Групи, першої за радянських часів правозахисної організації. Саме тоді, наприкінці ХХ століття, позначеного небаченими досі спалахами насильства, розпочався якісно новий – ненасильницький та легальний етап боротьби українців за національні та людські права. Втім, не так багато знає сучасне молоде покоління про долі українських дисидентів радянської доби.
 

"Український вісник" з підпілля


Самвидавний журнал зразка серпня 1987 року - це не гладкі сторінки сучасного офсетного друку. Це 360 сторінок, друкованих на машинці - точніше, на різних машинках. Папір - від цигаркового до півкартона. Через фіолетову та чорну копірку. З різним інтервалом. Словом, класичний самвидав. Класичне визначення терміну приписують російському дисиденту Володимиру Буковському - "сам пишу, сам здійснюю цензуру, сам редагую, сам розповсюджую, а потім сам за все це відбуваю термін".
 

Пошук на сайті

Що маємо