Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого

Веселкові полотна. Виставка робіт коломийського Клубу художньої вишивки «Веселка»


«Це хіба не акварель?» — дивується якась поважна пані. Вона підходить до картини і довго її розглядає. Зненацька починає порпатися в сумці, витягає окуляри, похапцем їх вдягає і знову уважно роздивляється полотно в рамі. Картина вишита — нитка до нитки, стібок до стібка. «Здається, наче пензлем намальована», — не вступається жінка і таки мацає зображення пальцем. А все ж вона вишита!
 

Вишивка жіночих сорочок. Фото з музею Іванкова


Фрагменти вишивки жіночих сорочок Полісся, кінець 19-поч 20 ст. Фото з Іванківського краєзнавчого музею.
 

Вишивка козацької старшини


Вишивка козацької старшини- це унікальне явище в історії українського мистецтва. Майже півтора століття вона займала високі мистецькі позиції, спонукаючи виконавців до розвитку орнаментики та технічних прийомів виконання.
 

Вишивка на Україні / Історія


Перші згадки про вишивання зустрічаємо у стародавніх істориків, про нього свідчать і археологічні знахідки зі скіфських поховань. Всесвітньовідомі золота пектораль з Товстої могили (IV ст. до н. е.), чаша з Гайманової могили, срібна ваза з кургану Чортомлик (IV ст. до н. е.), що є унікальними мистецькими витворами, містять сюжети, які дають змогу дослідникам виявити і простежити різноманітні форми чоловічого та жіночого одягу, його пишне декоративне оздоблення золотими нашивками, аплікацією з кольорової шкіри, декоративними швами. Узори утворюються з поєднання кружечків, спіралей, завитків, а також із пишної рослинної орнаментації у вигляді стебла рослини, листя лавра, лотоса, грон винограду.
 

Вишивка східного Поділля


 

Гуцульська та Покутська вишивка


Про глибокі художні традиції гуцульської одягової вишивки можна говорити на основі багатьох зразків вишивки кінця XVIII - початку XIX століть, які зберігаються в музеях України, зокрема, в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття. Колекція зразків вишивок сорочок, переміток тощо свідчить про високий художній рівень орнаментального вишивального мистецтва гуцулів.
 

Колекція вишивки Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини і Покуття


Вишивка — один з найдавніших способів оздоблення одягу та предметів домашнього вжитку. Зразки вишитих орнаментів згруповані в музеї за географічним принципом, з урахуванням найбільш характерних для кожної з місцевостей мотивів, композицій, колірних сполучень і технік виконання.
 

Кольори і способи вишивання


Протягом століть викристалізувався яскраво виражений український національний стиль художньої вишивки. Створювалось багатство її мистецьких особливостей (улюблені кольори, техніка виконання, окремі орнаментальні елементи, малюнки й композиції) в різних областях і регіонах України. Скажім на Київщині, переважають рослинний орнамент з улюбленими гронами винограду, з ягідками та невеликими за розміром квітками, червоний і чорний кольори вишивок, виконаних “занизуванням”, “гладдю”, “набіруванням”, “хрестиком”, тощо.

 

КРАСА ПОДІЛЬСЬКОЇ НАРОДНОЇ ВИШИВКИ


Кількість кольорів подільської народної вишивки обмежена. Особливою славою користуються бездоганні за своєю технікою високохудожні вишивки білим по білому села Клембівки. На звичайній тканині — маркізеті, батисті — звичайними нитками створюється справжнє чудо.
 

Майстри і майстрині вишивки


 

Мистецтво вишивки в історичному розвитку


В Україні мистецтво вишивки має давні і багаті традиції. Інформацію про цю галузь рукоділля містять тут не лише тексти хронік (літописів), різного роду документи, у пізніші часи також оповіді мандрівників і праці перших народознавців; сліди застосування цієї техніки оздоблення тканини знайдені під час археологічних розкопок. До найстаріших пам’яток цього типу належить металева ваза з кулобського кургану, на якій зображені скіфи в одязі, оздобленому вишитими ромбами, кружечками і хрестами.

 

Схеми традиційних українських вишивок


 

Українська вишивка. Традиції і сучасність


Українська вишивка сьогодні — складне, багатогранне явище, що розвивається в сфері традиційно-побутивого, самодіяльного мистецтва та творчості художників-професіоналів. У відомих осередках вишивання — таких, як Косів, Клембівка, Полтава, Черкаси, Львів та інші,—створені підприємства художніх промислів, що відроджують і далі розвивають класичні надбання кожного мистецького регіону.
 

Українське гаптування


 

Український вишитий рушник


 

Український орнамент


 

Унікальна решетилівська вишивка. Історія та сьогодення


Наприкінці ХІХ століття Решетилівка офіційно стала одним із центрів-осередків народного ткацтва, килимарства та вишивання в Україні. Наступного, 2005, року це полтавське містечко святкуватиме свій «професійний» ювілей: саме у 1905 році губернатор і земство заснували артіль з вишивання та гобеленства — Решетилівській ткацький навчально-показовий пункт. А у 20-х роках артіль приносить місту світову славу. Килими та унікальна вишивка решетилівських майстринь у 1923-25 роках були представлені на виставках українського мистецтва в Мюнхені, Парижі, Марселі, Брюсселі. Тоді чисельність робітників артілі складала більш ніж дві з половиною тисячі осіб. На її базі пізніше створили фабрику художніх виробів. У ХХІ столітті підприємство стоїть... А майстрині працюють удома.
 

Фотоальбом української вишивки


Фото вишитих рушників, жіночих чорочок, чоловічих сорочок. Вишивка хрестиком, гладдю, бісером, виколювання, шпатівка та інші методики.
 

Пошук на сайті

Що маємо