Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого

Ex libris — під охорону енциклопедії


Автор: Роман ЯКЕЛЬ (Тернопіль)

Екслібриси як своєрідні охоронні грамоти книжки традиційно можна побачити, звісно ж, у книжках. Або на художніх виставках. А тернопільський художник Ярослав Омелян видав їх.

Відібравши роботи, створені впродовж останнього десятиліття, професійний художник-графік, член Національної спілки художників, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. братів Лепких та переможець Всеукраїнського конкурсу екслібрисів Ярослав Омелян упорядкував дві міні-енциклопедії — у кожній по 100 екслібрисів.

— «Екслібриси» та «Екслібри­си пам’яти» — це, так би мовити, «збірники» доль, — переконує пан Ярослав.— Тому відразу під малюнком подано коротку біографічну довідку про людину.

За меморіальною серією книжкових знаків можна вивчати історію України, починаючи з сивої давнини. Тут горді й мудрі постаті княгині Ольги та князя Володимира Великого, гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Мазепи із символами влади (освіченість останнього підкреслює книжка), вольові обличчя полковників Максима Кривоноса та Івана Богуна. На екслібрисах Маркіяна Шашкевича, Тараса Шевченка, Івана Франка, Олени Пчілки та інших письменників — зображення книжки. Умовний знак пісенної музи супроводжує екслібрис співачки Соломії Крушельницької, поета і композитора Володимира Івасюка, зображення нот — композитора та піаніста Василя Барвінського. А побачивши пам’ятник Міцкевичу у Львові, неважко вгадати, що поруч з ним — профіль скульптора Михайла Паращука.

Ціла галерея екслібрисів Ярослава Омеляна присвячена видатним діячам національно-визвольної боротьби ХХ століття. (Ця тема, до речі, особливо близька і болюча авторові, який у 50-ті роки минулого століття разом із матір’ю випив гірку чашу поневірянь Сибіром і відбув спецпоселення в Іркутській області.) Серед них — учасниця жіночої чоти Українських січових стрільців у Львові Ольга Бесараб, замучена польською поліцією у 1924-му, режисер Лесь Курбас, чиє життя обірвалося на Соловках у 1930-ті роки, художник Петро Обаль та поет Іван Гнатюк, які майже 20 років відбували заслання. Художник викарбував вольові і нескорені обличчя героїв, що поклали життя на вівтар боротьби за українську державність та гідне майбутнє нащадків, — Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Степана Бандери, Романа Шухевича, Ярослава Старуха, Олени Теліги, Олега Ольжича, Василя Стуса, Алли Горської, Олекси Гірника, В’ячеслава Чорновола та ін. Колючий дріт — ознака страждання — присутній у багатьох роботах. Важкий хрест на плечах — виразна ознака життя Олени Теліги. До плеяди героїв Ярослав Омелян зарахував і талановитого графіка-екслібриста, чиї книжкові знаки здобули міжнародне визнання у 1930-ті роки, — Ніла Хасевича. Він мужньо прийняв смерть у криївці серед бійців УПА, до останку не полишаючи свою грізну зброю — різець.

Художник не забув віддати данину пошани видатним релігійним діячам України — митрополитові Андрею Шептицькому, патріархам Йосипу Сліпому, Володимиру, Мстиславові та іншим відомим священикам. Чільне місце серед «Екслібрисів пам’яти» займає серія, присвячена родині Лепких, — аж 21 книжковий знак. Композиції здебільшого навіяні поезіями та спогадами Богдана Лепкого і піснями його брата Левка. Однак особливу увагу привертає екслібрис Б.Лепкого із зображенням персня з гербом Мазепи та тризубів з обох боків герба. Виявляється, у 1932 році, коли святкували шістдесятиріччя поета, уряд УНР в екзилі вручив йому перехідний мазепинський перстень, виготовлений із трофейного заліза.

— В основі екслібрисів Ярослава Омеляна лежить концепція вічності і високий патріотизм. Слід відзначити винахідливість художника у вирішенні композицій книжкових знаків і вміння передати в мініатюрі тепло почуттів. Однак до меморіальних екслібрисів художник підходить відповідально, відкинувши недоречні тут грайливі шрифти, малозначущі деталі. Завжди вимогливий він і у виборі розміру книжкового знака. Ось чому в кожному екслібрисі Ярослава Омеляна є завершений і значимий художній образ, — таку оцінку роботам художника дає кандидат мистецтвознавства, голова Асоціації екслібристів України Петро Нестеренко.

Створюючи книжкові знаки сучасним діячам української політики, науки і мистецтва, художник не намагається зайвий раз малювати профілі. Про людину не гірше розкажуть символи її життя. Наприклад, поєднання різних історичних святинь підкреслює значимість і вагу посади президента Віктора Ющенка. До речі, за поповнення власної бібліотеки «Екслібрисами пам’яти» Віктор Ющенко висловив Ярославові Омеляну щиру подяку.

У сплетінні книжки, пера і музи — вся Ліна Костенко. Перо, пісенна муза і театральна маска — творчий світ Леся Танюка; квітчастий вінок, що нагадує вінок пісень, та нотне поле промовисто розкажуть про Ніну Матвієнко. У портретній рамці колега Іван Марчук…

Дві енциклопедії книжкових знаків поки що не мають аналогів в Україні. А сам художник Ярослав Омелян, який за своє життя створив сотні робіт в акварелі, пастелі, лінориті, монотипі, у техніці малювання тушшю і пером, олівцем, впевнений, що у жанр екслібриса поринув недаремно.

---------------------------------------------------------------------------

Джерело:
Дзеркало тижня
http://www.dt.ua

 

Пошук на сайті

Що маємо