Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого

14 січня 1855 року народився український живописець Опанас Георгійович Сластіон (Сластьон)


Наш Сластьон - чудовий ілюстратор, бездоганний рисувальник
Ілля Рєпін
 

Абрам Маневич - маг і чародій фарб


Абрам Маневич увійшов до історії українського мистецтва разом з Олександром Мурашко, Федором Кричевським, Олександром Богомазовим, Олександрою Екстер, Анатолем Петрицьким — майстрами, котрі зачинали новітнє малярство ХХ століття. В творчості Маневича повною мірою віддзеркалилась загальна лінія розвитку як європейського, так і національного живопису, спрямована на розкриття декоративної сутності світу.
 

Адальберт Ерделі - один з найзагадковіших українських художників


Скоро мине півстоліття, як найзагадковіший український художник відійшов у вічність, а таємниць у його долі не меншає. Нині картини Адальберта Ерделі оцінюють чи не найдорожче в Україні. За ними розпочалося справжнє полювання. Викрадення полотен закарпатського експресіоніста – явище буденне. Під час одного з таких викрадень померла та, яку Ерделі любив найбільше у своєму житті…
 

Анатолій Марчук: “Лад у країні починається з ладу у власній садибі”


Заслужений художник України Анатолій Марчук – людина феноменально комунікабельна, він вельми полюбляє товариство і спілкування. Звук – відголос. Побачив – відреагував. Наштовхнувся на чужу емоцію – миттєво завирував власною. Реакція Марчука – ніби багряний лист, що падає на блакитну воду, її не помітити не можливо, бо на тому листі ще виграє сонячний зайчик, або сумує осінній дощ. До такої міри Марчук не байдужий у повсякденному житті.
 

Андрій Ворхола (Andy Warhol)


6 серпня світ відзначив 80–ту річницю з дня народження батька поп–арту, великого епатажника та майстра «робити мистецтво зі сміття» Енді Ворхола. Цей суперечливий митець русинського походження (справжнє ім’я та прізвище Андрей Вархола) помер у Нью–Йорку в лютому 1987 року у віці 58 років. Він належав до тієї численної когорти навколомистецьких кіл, яка прагне своїх «15 хвилин слави» за будь–яку ціну. Але, без сумніву, також був одним із небагатьох, хто мав що запропонувати світові. Газета «Нью–Йорк таймс» у своєму коментарі до річниці зазначає, що «15 хвилин слави» Ворхола тривають вже більше 50 років.
 

Володимир Ненадо - яскравий представник харківської школи графіки


Одним із видатних графіків був Володимир Ненадо (1935 – 1981). Його творчість стала яскравою сторінкою графічної школи Харкова, духовною ланкою зв’язку між традиціями й сучасністю. Він – один із тих, хто своїм мистецтвом заклав основи сучасної харківської графіки, багато в чому визначив її подальший розвиток

 

ГАРМОНІЯ ІЛЛІ ШТІЛЬМАНА


Всі довоєнні роботи Іллі Штільмана загинули у вогні світової катастрофи. Збереглося лише одне полотно — «Міський пейзаж» 1936 року. Але навіть без цього значного двадцятилітнього періоду творчості доробок митця, експонований зараз в національному художньому музеї України, вражає своєю насиченістю та довершеністю.
 

ГЕНІЙ ПЕНЗЛЯ І МОЗАЇКИ. ГРИГОРІЙ СИНИЦЯ У НАШОМУ МІСТІ. ІСТОРІЯ ОДНОГО ФОТО


Ім'я цієї людини мало відоме навіть у мистецьких колах. Жодної згадки про неї в історичній чи довідковій літературі. Лише в енциклопедичному довіднику "Митці України", виданому у 1992 році, про нього написано... дев'ять рядків дрібним шрифтом. Це про лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого художника України. Щоправда, високе визнання таланту прийшло у часи незалежності України. В отих дев'яти рядках сказано: "Синиця Григорій Іванович (4(17) 1 1908, Одеса) — український живописець.Навчався в Одеській художній школі (у М.Гершенфельда). У 1934 закінчив Київський художній інститут (у М.Бойчука)". І все. Це п'ять рядків. Решта — перелік творів художника.
 

Давид Бурлюк


 

Дві долі: розвідник Микола Глущенко та повстанець Ніл Хасевич


Прізвищ цих людей, на жаль, немає в енциклопедичному довіднику нового покоління (Універсальний словник-енциклопедія — УСЕ), виданому в Києві рік тому. Хоча свого часу статті про Миколу Глущенка («Ярему») були й в Українському радянському і в Радянському енциклопедичному словнику: «...рад. живописець, нар. худ. СРСР (1976)...» Ну а Ніла Хасевича («Зот») із відомих причин у колишньому Союзі загалом визнавали за краще не згадувати — оунівець, «буржуазний націоналіст», «бандит»...
 

ЕДВАРД КОЗАК (Еко)


З мистецтвом Едварда Козака знайомі діти і молодь, бо, дослівно, кілька генерацій молодих українців виховалося на його ілюстраціях — починаючи від численних Букварів та Читанок, і кінчаючи на дитячих журналах „Світ Дитини", „Малі Друзі", „Веселка" та інших. Хто з нас не захоплювався „Лисом Микитою" Івана Франка, або хто не переживав „Пригод ґномика Ромтомтомика" Романа Завадовича? Їх і багато, багато інших книжок ілюстрував Едвард Козак, якого дітвора любить і знас як славетного Чап-Чалапа!
 

Євген БЕЗНІСКО


 

Життя і творчість Миколи Глущенка (розмова з мистецтвознавцем Едуардом Димшицем)


Мистецтвознавець Едуард Димшиц про життя і творчість Миколи Глущенка знає, мабуть, усе. Усе, що може знати звичайна людина про життя розвідника. Усе, що може знати мистецтвознавець про художника, творчість якого вивчає 25 років, картини якого відчуває майже фізично, як зізнається сам Едуард Олександрович
 

Зеновій Кецало


 

Іван Айвазовський: Щастя усміхнулося мені


Виходець із Галичини Геворг Айвазян писав ім'я й прізвище на польський лад - Костянтин Гайвазовський. Цим же прізвищем стане підписувати свої перші картини і його син Іван, якому призначено буде прославити прізвище своїх предків, зробивши його відомим усьому світу.
 

Іван Руткович - видатний майстер малярства епохи Українського бароко


У Західній Україні до найяскравіших представників епохи Українського бароко належить Іван Руткович, а найзнаковішим його твором вважається іконостас церкви Різдва Христового м. Жовкви, так званий Жовківський іконостас.

 

Іван Сошенко


 

ІВАН ТРУШ — ХУДОЖНИК СОНЦЯ


Він дуже любив мандрувати. Із своїх мандрівок завжди привозив нові враження і нові чудові етюди, замальовки, які потім втілювалися у прекрасні картини. Таким мандрівником, що неквапливо крокує своїм улюбленим містом, Іван Труш увічнений і в пам’ятнику, спорудженому у 1999 році у Львові, неподалік від затишного будинку художника. На постаменті написано: «Нам треба стояти… ногами на нашій землі, головою бути в Європі, а руками обхоплювати якнайширше справи української нації. Іван Труш».
 

КАЗИМИР МАЛЕВИЧ


Всесвітньо відомий маляр народився 11 лютого 1878 року у Києві. Батьки були поляками.
 

Катерина Білокур


 

Леопольд Левицький


 

Марія Башкирцева - дівчинка з диканського хутора Гавронці


Марія Башкирцева - дівчинка з диканського хутора Гавронці - легендою стала ще за життя. Геніально обдарована: володіла шістьма іноземними мовами, славилась як прекрасна співачка і художниця. Особисто знайома з Анатолем Франсом, листувалася з Гі де Мопассаном та Іллею Рєпіним... Трагічної долі: до свого 24-ліття не дожила кількох днів, залишивши нащадкам "Щоденник" - один з найпомітніших літературних творів ХІХ століття.
 

Марія Примаченко


Творчість народного художника України, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка Марії Приймаченко (Примаченко) - явище самобутнє, неповторне, як мистецтво кожного з великих майстрів.
 

Микола Бiдняк


 

Микола Ге


 

НАЇВНИЙ РОЗПИС СЕСТЕР ГОМЕНЮК / Про Софію та Ярину Гоменюк


Наприкінці 60-х у Музеї Т.Г.Шевченка в Києві відкрилася велика виставка сестер Гоменюк. Це була справжня сенсація – експозиція не закривалася. Про цю виставку сестер Гоменюк славетні митці відгукувалися із щирим захопленням.
 

Невiдома «мова» Володимира Винниченка. Малярські твори письменника


Малювати Винниченко почав, живучи під Парижем, десь у другій половині 20-х років. Певний вплив на формування початківця мала паризька школа «Еколь де Парі», в яку входили Бріяншон, Блян, Лене, Удо, італійці де Пізіс, Тоцці, українці Грищенко, Глущенко, Хмелюк. Молоді художники сповідували «культ фарби», акцентували на передачі фактури речей.
 

Никифор (Епіфан Дровняк)


 

Олександр Богомазов. Опальний авангардист


Колись навіть знавці мистецтва не цілком розуміли (тому й відкидали) хід думок художника-авангардиста. «Формалізм», — презирливо заявляли авторитетні метри соцреалізму і чиновники, які нічого не розуміли в мистецтві, але наділені владою. І гордовито таврували роботи молодого неординарного київського художника Олександра Богомазова як «мистецтво, далеке народу», були ініціаторами довголітньої заборони на показ його робіт в Україні, не дозволяли вивозити й виставляти їх («на посміховисько світу») за кордоном...
 

Олександр Фисун


 

Олександра Екстер (Григорович) - майстриня радості


Дивним «сфінксом, що прокинувся», припорошеним загадковим фльором таїни, й до сьогодні залишається український художній авангард 20–х років і одна з його «творчинь» Олександра Екстер. Відчайдушно талановита і красива, мов давньогрецька богиня, знаменита «амазонка авангарду». Її славу, тріумф однієї з основоположників «ар деко», з радістю «націоналізували» б Москва, Петербург, Париж, Нью–Йорк, Венеція, Рига, де її роботи викликали захоплення. І хоча Україна, на жаль, 100 років тому не була середовищем художньої думки, однак, це ім’я прикрасило пантеон найвидатніших творців саме українського сучасного мистецтва.

 

Олена Кульчицька


 

Петро Обаль. Віртуозний майстер штриха


Творчий спадок мистця налічує понад 700 робіт у різних жанрах графіки, малярства і прикладного мистецтва, які на сьогодні є гордістю музейних та приватних збірок у Стрию (художній меморіальний музей), Львові, Тернополі, Івано–Франківську, Києві, а також у Польщі і США.
 

Сторінки українського модерну. Історія та сучасність


Будучи пов’язані з сецесією Австрії, Німеччини, Польщі, її типовими стильовими властивостями, українські митці долучали до європейського спадку власні національні комплекси, передусім, у характері декоративності, настроєвості, своєрідної ритміки. Українська сецесія часом набирала синтетичного характеру, тобто в межах однієї картини поєднувались різні стилі, як, приміром, реалізм і орнаментальність у М.Жука, об’ємність і площинність у О.Мурашка, символізм і футуристичність у О.Богомазова тощо.
 

Тарас Шевченко - художник


 

УКРАЇНА В ТВОРЧОСТІ МИКОЛИ СЕМЕНОВИЧА САМОКИША


Любов Миколи Самокиша до України, її народу була постійною та незмінною протягом всього його довгого життя. Він народився 25 жовтня (за новим стилем) 1860 року в м. Ніжині на Україні. В дитячі роки заслуховувався розповідями діда про подвиги запорозьких козаків, в гімназії зачитувався віршами великого Кобзаря, на канікулах писав етюди на теми з життя українських селян та рідної природи, в студентському гуртку вивчав історію України. Можна з впевненістю сказати, що мало хто з художників знав так глибоко, як Самокиш, історію українського народу, його культуру та народне мистецтво.
 

Школа Михайла Бойчука


 

Юліан Панькевич. До 140-річчя від дня народження митця


Художник народився в с. Устя Зелене, що на Тернопільщині, але з малих літ жив у Рогатині та по різних селах краю, в яких батько Іван — церковний маляр — виконував розписи храмів. По закінченні гімназії в Бережанах, що давала чудову класичну освіту, в 1880-х рр. доля звела Панькевича з майбутнім меценатом — графом Войцехом Дідушицьким із Єзуполя поблизу Станіслава. (Так до 1962 р. називався Івано-Франківськ)
 

Ярослава Музика. Життя без початку і кінця


Ярослава Музика належить до митців, чия творча доля багато ширша рамок біографії. Однак останній поріг переступила не так слава, як її справа. Шлях художниці в мистецтві був довгим. Він поєднав 1920-1930 роки, коли складалися митець і особистість, з післявоєнними десятиліттями - майже до нашого сьогодення.
 

Пошук на сайті

Що маємо