Міграційні втрати призведуть до посилення старіння населення і збільшення навантаження на інші прошарки суспільства
З України виїхали мільйони людей / фото ua.depositphotos.com
За даними ВР, за кордоном наразі перебуває 7,7 млн українців, з яких 5,3 млн – у Євросоюзі. Це перевищує показники Євростату.
“Вірогідно, до цієї кількості в 7,7 мільйона включили і тих трудових мігрантів, які виїхали за кордон і вже давно там живуть, працюють певний період часу до повномасштабного вторгнення. А цифри, які дає Євростат, – це дані по тих українцях, хто прибули на територію ЄС з 24 лютого 2022 року і користується там тимчасовим захистом”, – пояснює розбіжності старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, кандидат економічних наук Олексій Позняк в коментарі “РБК-Україна”.
За його словами, це серйозний удар по демографії України, її можливості забезпечення економіки робочою силою та взагалі того, щоб держава функціонувала нормально. Позняк прогнозує, що вже у найближчому майбутньому у роботодавців в Україні виникнуть труднощі з ти, щоб знайти людей на певні вакансії та спеціальності.
Відео дня
“Щодо зарплат – можливо, будуть якісь підвищення, але цей фактор теж має певні межі. Наші бізнесмени теж не можуть підвищувати зарплати собі у збиток, це теж треба розуміти. Втрата значної кількості людей молодого та середнього віку, зокрема, жінок призведе до зниження народжуваності і відповідного зменшення потреб у дитячих дошкільних та шкільних закладах. А це викличе зростання безробіття представників відповідних професій”, – пояснює демограф.
Крім того, міграційні втрати призведуть до посилення старіння населення і збільшення навантаження на ті прошарки суспільства, які є виробниками матеріальних благ та платних послуг. Водночас віддалені перспективи залежать і подальшої ситуації. Якщо значна частина мігрантів повернеться додому, це стимулюватиме економічний розвиток. Це може статися, якщо в Україні завершиться війна і відновляться безпекові умови. Також мають бути й можливості у працевлаштуванні.
“Зараз часто йдуть розмови про інвестиції, які будуть вкладені в українську економіку в процесі повоєнного відродження. Якщо це дійсно збудеться, то ми можемо розраховувати на повернення значної частини наших мігрантів і на притік мігрантів з інших країн”, – підсумував Позняк.
Українські біженці – останні новини
Як пише El Pais, Україна хоче повернути до 10 мільйонів біженців із ЄС.Зокрема, Україна виступає за закриття доступу до консульських послуг для чоловіків у Європі та припинення соціальної допомоги для біженців.
На початку 2025 року має стартувати пілотний проєкт щодо повернення українців з-за кордону. Він реалізовуватиметься спільно з Німеччиною. Про це заявив радник Президента України Олександр Камишін.