Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого
Амвросій Ждаха
Амвросій Ждаха
Ім'я:

Амвросій Ждаха

Про автора Історію українського мистецтва сьогодні неможливо уявити без неперевсршсних ілюстрацій до українських народних пісень одеського художника Амвросія Ждаха.  
 Він народився 6 грудня 1855 р. в Ізмаїлі Батько його - Андрій Ждаха походив з задунайських запорожців, мати - Уляна Смаглій, родом з с. Лелеківка, що на Київщині. Згодом родина Ждахів переселилася до Очакова, а потім до Одеси, яка стала рідним містом майбутнього художника. Малювати А. Ждаха почав з шести років. У 1871 році закінчив Одеське повітове училище. Паралельно відвідував недільні безкоштовні класи Одеського Товариства красних мистецтв. Ще одна з незвичайних сторінок біографи А. Ждахи - навчання в Єлізаветградському юнкерському кавалерійському училищі, до якого поступив у 1873 р., але військова кар'єра так і не стала його долею. У 1880 р. А. Ждаха планує поступати до Петербурзької Академії художеств, для чого складає екстерном іспити за гімназичний курс. Але роком пізніше поступає до Школи малювання і креслення Одеського Товариства красних мистецтв. У 1887 р. А. Ждаха влаштувався креслярем до Земського банку Херсонської губернії, де і пропрацював на цій посаді 32 роки.  
 Значний вплив на формування А. Ждахи, як українського художника мали Стара Одеська громада, Братерство Тарасівців, український театр. Він був в активних творчих стосунках з М. Комаровим, П. Ніжинським, В. Боровиком, Є. Чикаленком, М. Кропивницьким та іншими українськими діячами. У 1883-1885 рр. А. Ждаха виконує для трупи М. Кропивницького та М. Старицького ескізи українських історичних костюмів та народного одягу. У 1890 р. бере участь у першій виставці Товариства південноросійських художників.  
 З початку 90-х років Амвросія Ждаху активно приваблює ісгорико-етнографгша тематика, яка і стає головним напрямком його творчості. Свою титанічну працю над ілюстраціями до українських народних пісень, що почалася з замовлення М. Лисенка, він започаткував у 1893 р. А. Ждаха перший з українських графіків розпочав працю над комплексним оформленням "Кобзаря" Т. Г. Шевченка.  
 Плідно співпрацював А. Ждаха з одеським архітектором А. Тодоровим, художником Менціоле, для яких робив не тільки креслення, але і акварелі іконостасів, ікон для храмів Херсонсса, Новочеркаська, Батума. Одеському видавцю М. Піковському він намалював портрет О. Пушкіна і пуш-кінський похвальний лист. Для відомого в Одесі видавця Ю. Фесенка виконував акварельні види багатьох, монастирів,'малюнки з Святої історії, обкладинки книжок.  
 В творчому доробку А. Ждахи робота над ілюструванням Нового завіту, "Іліади" та "Одіссї" Гомера, "Слова про Ігорів похід", творів П. Куліша, М. Комарова та І. Липи, легенд В. Гаршина, що переклав його зять В. Боровик.  
 А. Ждаха є також автором видавничих знаків одеських видавництв "Матезіс", "Дніпро", "Народний стяг" та київського видавництва "Час", яке у. 1911-1914 рр. видало 28 кольорових листівок з репродукціями ілюстрацій до українських народних пісень та повісті "При битій дорозі" Равіти-Гавронського.  
 У 1911 р. він брав участь у першій виставці українських художників в Києві В 20-х роках викладав в Одеській торговельно-промисловій школі та Політехнікумі мистецтв. Був членом Одеського Товариства художників імені Костанді. Помер 8 вересня 1927 року. Похований на 2-му Християнському цвинтарі.  
 Для даного комплекту використані листівки, які зберігаються в Одеському історико-краєзнавчому музеї і в приватній колекції Почесного члена Всеукраїнської Спілки Краєзнавців Тараса Максим'юка.  

 Матеріали до видання підготували співробітники Одеського історико-краєзнавчого музею:  

Дерун Л. В., Лешинська Н. А., Озерянська І. М., Солодова В. В.
---------------------------

Роботи автора:  
Картини (22)
   
Коментарі (1):  
  Картини (1)
   
Новини автора
 
 

Пошук на сайті

Що маємо