Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого
Іван Котляревський
Іван Котляревський
Ім'я:

Іван Котляревський

Про автора
Іван Петрович Котляревський (1769–1838) – велика постать в історії України: драматург, письменник, відомий насамперед як автор славнозвісної поеми «Енеїди», та драми «Наталка Полтавка».

Ще на початку XIX ст. Котляревський вже був широко відомий як автор «Енеїди». Перші три частини поеми з'явилися двома виданнями (1798 і 1808 pp.) навіть без його відома і згоди.

Читаючи цей славний твір, сучасники побачили, що мова, якою гордувало панство й усі ті, хто до нього тяглися, в руках справжнього майстра слова обертається на чарівний витвір краси й глибоких думок. Крім того, «Енеїда» вже в той час сприймалася як своєрідний посібник народного життя, енциклопедія українських звичаїв та побуту. Фактично, Іван Котляревський почав творити історію нової української літератури, сповненої живої, багатої мови  та щирої лірики. Поет працював над “Енеїдою” понад чверть століття, проте у повному обсязі поема була видана вже після його смерті.

З другого боку, Котляревський дав перші зразки п’єс, які зродили нову українську драматургію. Іван Котляревський став одним з організаторів, а потім директором та художнім керівником Полтавського професійного театру. Саме для цього театру він у 1819 році написав водевіль “Москаль-чарівник” та драму “Наталка Полтавка”. «Наталка Полтавка» – один з неперевершених шедеврів української драматургії. Завдяки Котляревському досі живе невмирущий образ Наталки, в якому письменник так блискуче втілив народні ідеали української жінки.

Дванадцять років (1796-1808) перебував Котляревський на військовій службі. Сіверський полк, в якому він служив, брав участь у задунайському поході російської армії 1806 — 1807 pp. під час російсько-турецької війни. За виявлену хоробрість у боях та за уміле виконання дипломатичних доручень його було декілька раз нагороджено, надано чин капітана. Але і в період служби Котляревський продовжував писати.

Сказати, що внесок Івана  Котляревського у розвиток української культури дуже великий – це було б занадто просто. Так, Тарас Шевченко присвятив поету вірш ”На пам’ять Котляревському”, де серед іншого мовляться такі рядки, які, можливо, змалюють цей факт влучніше:

...
Прилини до мене хоть на одно слово
Та про Україну мені заспівай.
Нехай усміхнеться серце на чужині,
Хоть раз усміхнеться, дивлючись, як ти
Всю славу козацьку за словом єдиним
Переніс в убогу хату сироти.
...
Роботи автора:  
Вірші (7)
   
Коментарі (0):  
   
Новини автора
 
 

Пошук на сайті

Що маємо