Логін
Пароль
 
Реєстрація
Забули пароль
Митці нашого часу
Митці минулого

Олекса Гірник із Калуша. Самоспалення на знак протесту


Київ, 21 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 30 років тому на Чернечій горі біля Канева на знак протесту проти колоніального статусу України вчинив самоспалення Олекса Гірник з Калуша. Свій вчинок він приурочив до 60-ї річниці проголошення Центральною Радою незалежності Української Народної Республіки. А 10 років до цього в Києві таким саме чином протестували Василь Макух із Дніпропетровська та Микола Бериславський з Бердянська.
 

УКРАЇНСЬКА ПРЕСА В АВСТРІЇ ПОВОЄННОГО ЧАСУ (1945-1949)


Мабуть, дуже важко охарактеризувати той маленький, але досить насичений своїми подіями та українським друкованим словом в Австрії повоєнний період 1945-1949 рр. По другій світовій війні доля закинула в чужинний світ мільйони нової української еміграції. Велика кількість біженців українського походження провела кілька років у спеціально створених таборах для військовополонених чи переміщених осіб (ДП). 1 Не зважаючи на відносно короткий час та неадекватні умови життя, ці табори стали центрами громадсько-політичної та духовно-культурної активності емігрантів, тобто специфічними суспільствами, кожне зі своєю внутрішньою структурою й особливим характером стосунків. Таборова культура залишила свій відбиток на українських громадах навіть після розселення їх у нових країнах.
 

Cлавний син українського народу Василь Порик


Це оповідь про мужнього сина України, який героїчно боровся в лавах французького руху Опору, виявляючи небачені мужність і героїзм. Ім’я, яке лише через двадцять років після загибелі героя стало відоме всьому світові.
 

Cпорудження Каховського водосховища. Трагедія Великого Лугу


П'ятдесят років тому завершилося спорудження Каховського водосховища на Дніпрі. У прадавньому українському степу, Дикому полі, як його називали наші пращури, виникло море, площа якого - 2155 квадратних кілометрів. Було затоплено мало не півтисячі малих і великих населених пунктів, більше ста тисяч гектарів плодючих чорноземів та переселено понад 50 тисяч сімей.
 

Азійський та європейський типи державності (Леонід Залізняк)


Ми є свідками прикінцевого акту грандіозної історичної драми, що понад 3 тисячі років була стрижнем історії людства. Протистояння між Заходом і Сходом завершується перемогою динамічних суспільств з ефективною економікою європейського типу. Мирне змагання нерідко переходило у криваву боротьбу між свободою і рабством, між вільною і примусовою працею, між європейським та азійським способами виробництва. Україна опинилася у прифронтовій смузі грандіозної битви між Європою та Азією. Це зумовило її драматичну історичну долю.
 

В Одесі Пушкін закохався у графиню Воронцову


У травні 1820 року Олександра Пушкіна за епіграми, спрямовані проти царського уряду, заслали на південь Російської імперії. Термін покарання не був визначений. Через три роки поета перевели до Одеси.
 

Гайдамацький рух на території сучасної Кіровоградської області


Історична довідка про гайдамацький рух та найвідоміші гайдамацькі стани, що розташовувалися на території сучасної Кіровоградської області
 

З історії давніх часів на Україні


 

З ІСТОРІЇ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВДЕННИХ РЕГІОНІВ СЛОБІДСЬКОЇ УКРАЇНИ


Заселення Слобожанщини було продовженням великого колонiзацiйного руху українського народу на схiд, що вiдбувався в ХVІ– ХVІІ ст. на територiї майже всiєї України.
 

З історії Криму


 

З історії українських міст


 

З ІСТОРІЇ ЧУМАКУВАННЯ В УКРАЇНІ


З другої половини XV і до кінця ХІХ століття в багатьох місцевостях України після хліборобства і скотарства одним із найпоширеніших занять сільського населення було чумакування. У давнину поклади кам’яної солі в Україні не були відомі, тож по сіль їздили до Озовського та Чорного морів, пізніше – до Галичини й Волощини. Спочатку тих, що возили сіль, називали просто „люди”, потім – „соленики”, а від XVII століття – „чумаки”.
 

Історія ОУН та УПА. Маємо знати правду.


 

Києво-Могилянська академія. Історичний нарис


Протягом усієї історії український народ не мав іншої інституції, яка б справила більший вплив на розвиток його освіти, науки, культури, ніж Києво-Могилянська академія. Впродовж віків вона була виразником і носієм специфічних рис духовності українського народу, могутнім чинником формування його самосвідомості, джерелом ідей боротьби за батьківську віру і національну свободу. Для українців вона завжди буде національною святинею, не меншою, ніж Падуя чи Болонья для італійців, Оксфорд для англійців, Сорбонна для французів, Карловий університет для чехів, Ягеллонський для поляків.
 

Коліївщина: гайдамацьке повстання 1768 р


Петро Мірчук. Коліївщина: гайдамацьке повстання 1768 р.
 

Культура України у XIII- XV століттях. Літопис найважливіших подій


ЛІТОПИС НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ В УКРАЇНІ (X — середина XVII ст.) ДЗЮБА Олена Миколаївна ПАВЛЕНКО Ганна Іванівна
 

Перша друкована книжка українського автора / професор Юрій Дрогобич (Котермак) з Русі


7 лютого 1483 р. з римської друкарні Еухаріуса Зільбера (Франка) вийшла у світ невелика книжка "Iudicium prenosticon Anni MCCCCLXXX III currentis Magistri Georgii Drohobicz de Russia almi studii Bononiensis artium et medecine doctoris" (Прогностична оцінка поточного 1483 p. магістра Юрія Дрогобича з Русі доктора мистецтв і медицини славетного Болонського університету). Це — перша, принаймні перша відома, друкована праця автора родом з України.
 

ПРО УКРАЇНСЬКУ НАЦІЮ ТА НАЦІОНАЛЬНУ ІДЕЮ (Леонід Залізняк)


Перетворення етносу в націю відбувається шляхом зростання і поглиблення його самосвідомості. Пасивна етнічна самосвідомість розвивається в активну національну. Етнічна свідомість, опираючись на концервативний механізм традиції, забезпечує збереження і передачу з покоління в покоління етновизначальних рис матеріальної та духовної культури, мови, ментальності тощо. Етнос на відміну від нації не усвідомлює свою єдність в межах власної етнічної території, має несформовані національні інтереси, а тому нездатний створити незалежну національну державу. Типовим прикладом такого покірного етносу, що не усвідомлював власних інтересів, донедавна були українці. Багато з них говорили українською, співали українські пісні, носили вишиванки, їли вареники тощо, і покірно гинули за імперські національні амбіції сусідів в Афганістані чи в Сибіру.
 

Руйнація Хрещатика і Успенського собору. 24 вересня 1941 р


До перших днів окупації належить одна з драматичних сторінок історії Києва періоду Великої Вітчизняної війни - руйнація головної магістралі міста - Хрещатика і дотичних до нього вулиць, а також Успенського собору. (…) Першим злетів на повітря кінотеатр на розі вулиць Прорізної. Потім почали вибухати інші будинки по тій же вулиці. Через невеличкий проміжок часу здригнувся і перетворився на купу цегли міський поштамт, а далі - т. зв. Будинок Гінзбурга по віл. Інститутській (нині на цьому місці стоїть готель "Україна" - Авт.), "Гранд-готель" та ін. споруди. Поступово будинок за будинком вибухав Хрещатик… Спроби німців загасити пожежі в центрі Києва не дали результатів. Тоді вони, намагаючись локалізувати вогняну стихію, яка поширювалась на інші споруди і загрожувала прийняти жахливі розміри, стали, в свою чергу, підривати будинки на сусідніх з Хрещатиком вулицях.
 

Сергій Шелухин. НАЗВА УКРАЇНИ / назва України у стародавніх географів


Назва території Україною не менш стародавня, як назва Руссю. Слово Україна місцевого простонародного походження і в своїй появі звязане з територією.
 

Трипільська культура


 

Україна за часів Київської Русі


 

УКРАЇНА МІЖ ЄВРОПОЮ ТА АЗІЄЮ (Леонід Залізняк)


Історичні долі людності певного регіону завжди значною мірою визначало розташування та природна сворєрідність останнього. Україна -- одна з найбільших країн Європи. Її окремі землі належать до різних природних зон і здавна контактують з різними культурно-історичними центрами Євразії. Тому на українських теренах з первісних часів простежуються три провінції, які за своїми етногенетичними зв'язками були спрямовані в різні напрямки. Північно-західна (Полісся та прилеглі регіони Волині та Поділля) розвивалися в тісних контактах з Південною Балтією; Південно-Західна Україна перебувала під балканським впливом, а степи Південного Сходу та частково Півдня нашої батьківщини довго являли собою західну периферію великого азійського світу скотарів-номадів.
 

Україна. Боротьба за Незалежність (початок ХХ ст).


 

Юрій-Франц Кульчицький. Батько віденської кави


Австрійці пам'ятають і шанують українця, бо саме йому завдячують славою відомої на весь світ віденської кави. Ще у 1862 р. одну з віденських вулиць було названо на честь Юрія-Франца Кульчицького — Kolschitzkygasse. До цього часу у Відні на вулиці Фаворітенштрасе існує кав'ярня з промовистою назвою «Grand Cafe Zwirina zum Kolschitzky», а в 1885 р. на кошти місцевого кав'ярни ка Карла Цвіріни на одному з наріжних будинків по вулиці імені Ю.-Ф. Кульчицького було встановлено бронзову скульптуру роботи відомого скульптора Емануїла Пендля.
 

Пошук на сайті

Що маємо